Kıbrıs'ta Emlak Vergileri

Caria Downtown

KIBRIS'TA GAYRİMENKUL ALIRKEN ÖDENMESİ GEREKEN VERGİLER & MASRAFLAR

Kıbrıs'ta ev alırken önem vermeniz gereken konulardan birisi de yapacağınız masraflardan ve ödeyeceğiniz vergilerden emin olmanız. Beraber çalıştığınız acente danışmanına mutlaka sormanız gereken soruları ve almanız gereken cevapları burada sıralamak isteriz. 

Emlak alırken ödenmesi gereken vergiler ve masraflar;

5% KDV: Eğer yeni bir gayrimenkul alıyorsanız mutlaka bu vergiyi ödemekle yükümlüsünüzdür. Ancak alacağınız gayrimenkul 2. el ise mutlaka KDV'nin ödenip ödenmediğini sorun.


3%Tapu Harcı: Şu an itibariyle bu harç 150 m2'den küçük gayrimenkuller için 1%'dir. Bu indirim ikinci bir bildiriye kadar geçerli olacaktır. Ancak yine de Danışmanınız ile mutlaka alım yapmadan önce istişare ediniz.

0,5% Kontrat Kayıt İşlemi: Kıbris'ta ev alırken dikkat etmeniz gereken hususlardan biri de satıcı ile yapmış olduğunuz kontratı Tapu dairesine işletmeniz. Böylece tapu yu almadan bile dairenin 100% hakkına sahip olabilirsiniz. Bu durum genellikle ödeme planlı ve inşaat halinde olan gayrimenkuller için geçerlidir.


£ 500 Avukat Masrafı: Biz Caria Estates Downtown olarak Kıbrıs'taki yatırımlarınızda mutlaka avukat kullanmanızı tavsiye ederiz. Kontrat, kontrat kaydı ve izin başvuru konularında sizi doğru bir şekilde yönlendirebilir. Tabi ki avukatlık hizmeti opsiyoneldir. 

£ 500 / £ 3,000 Trafo Katkı Payı: Bu ödeme hemen hemen her yani yapı için geçerlidir. Her alıcı inşaat firmasını bu ödemeyi yapmakla yükümlüdür. Alım sırasında gayrimenkul sahibine (inşaat firmasına) trafo katkı payının ne kadar olduğunu ve/veya fiyata dahil olup olmadığını sorunuz. Böylece kontrat aşamasında son dakika sürprizlerinden kendinizi koruyabilirsiniz.

SATIŞ OLDUKTAN SONRAKİ MASRAFLAR

Elektrik Aboneliği: £ 100

Su Aboneliği: £ 200

Beyaz Eşya: £ 1,500 

Klimalar: £ 1,500 (1+1 daireler için)

Mobilya: £ 2,000 / 5,000

Aylık Aidat: £ 20 / £ 150 arası

Emlak Vergisi: 3TL (m2)