Kıbrıs'ta Tapu Çeşitleri

Caria Downtown

KIBRIS'TA TAPU ÇEŞİTLERİ

Kuzey Kıbrıs'ta 3 farklı tapu türü denir. Şunu da belirtmeden geçmeyeyim, Kıbrıs'ta tapuya koçan olarak adlandırılır. Yani adaya geldiğinizde ve gayrimenkul alımında koçan kelimesini duyuyorsanız bilin ki tapudan bahsedilmektedir.

·         Türk Tapusu: 1974 öncesi Kıbrıs Türk’üne ait olan arazi üzerine yapılmış gayrimenkullere verilen tapu türüdür.

·         Eşdeğer Tapu: 1974 öncesi Kıbrıs Rum’una ait olup güney Kıbrıs’ta karşılığı olan arazi üzerine yapılmış gayrimenkullere verilen tapudur

·         Tahsis Tapu: Barış harekâtı sonrası mücahit, şehit ve TC'den davet edilen kişilere bedelsiz verilen arazi üzerine yapılmış gayrimenkullere ait tapu türüdür.TAŞINMAZ MAL KOMİSYONU

Taşınmaz Mal Komisyonu 2005 senesinde KKTC devleti tarafından 67/2005 nolu yasa ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları doğrultusunda kurulmuştur. Faaliyetine 2006 senesinde başlayan bu komisyon, Kıbrıs Rum'larına ait 1974 öncesi gayrimenkullerin değerlendirmesi ve ödemeleriyle yükümlüdür. Bu sayede Kıbrıs'tan alacağınız her gayrimenkul KKTC, TC ve Taşınmaz Mal komisyonu tarafından garanti altına alınmıştır.

2006 yılından bu yana Mayıs 2021 itibariyle Kıbrıslı Rum'lara toplamda 318,000,000 İngiliz Sterlini ödeme yapılmış olup bu ödemeler karşılığında alınan tapular üzerinde hiç bir Kıbrıs Rum'u hak talep edememektedir. 

Bu komisyon ile ilgili en son bilgilere http://www.tamk.gov.ct.tr/ sitesi üzerinden erişebilirsiniz.