Kıbrıs'ta Nasıl Ev Sahibi Olabilirim

Caria Downtown

KIBRIS'TA NASIL EV SAHİBİ OLURUM

Aslında bilinenin aksine Kıbrıs'ta ev almak oldukça basit ve güvenilirdir. KKTC kanunları alıcıyı her zaman koruma altına alır. Buna örnek olarak özellikle inşaat halinde olan projelerde kontratın Tapu ya işlenmesi gibi. Bu sayede KKTC devleti sizi otomatikman mülkün tek sahibi kabul eder.

 

Tabi bunun dışında önem vermeni gereken hususlar da mevcuttur. Öncelikle sizi doğru yönlendiren ve bilgili bir danışman ile çalışmanız. Bu durumda konut ile ilgili size her türlü bilgiyi artısı ve eksisi ile vererek sizi doğru yönlendirmiş olur.


Buna ek olarak KKTC vatandaşı olmayan herkes gayrimenkul alım izni çıkarmakla yükümlüdür. Bunun için sizden kayıtlı satış kontratını, adli sicil belgenizi ve kimlik kartınızı isteyeceklerdir. Bu iznini çıkma süresi ortalama 1 ay sürer ve bu konuda size avukatınız yol gösterebilir yada emlak danışmanınız size yardımcı olacaktır. Bu belge hazır olduğunda tapu gidilip tapu devir işlemleri 1-2 gün içinde tamamlanabilir 

KIBRIS'TA EV ALMANIN ARTILARI

1) Kıbrıs'ta gayrimenkul fiyatları İngiliz Sterlini üzerinden yapılmaktadır. O yüzden alım satımlarda GBP kullanıldığından paranızın enflasyon karşılığında değer kayme riski olmadığı gibi GBP'nin değer kazanması sonucu her zaman karlı durumda olacaksınız.


Örnek verecek olursak 2016 yılında 100,000 İngiliz sterlinine aldığınız gayrimenkul o günün şartlarında 390,000 TL etmekteydi. Aynı daireniz bugün 100,000 sterlin karşılı olarak 1,180,000 TL etmektedir. Buna istinaden her yıl Kıbrıs’ta emlak fiyatları ortalama %8 ila %10 değer kazandığını düşürürsek kazancınızın otomatikman en az 5 yıl içinde 140,000 Sterline ulaşacağını ve bunun karşılığı olarak 1,650,000 TL'lik gayrimenkule sahip olmuş olacaksınız. Bu yüzdendir ki KKTC'den yatırım yaparken hiçbir zaman kaybetmez aksine ciddi miktarlarda kazanç sağlamış olursunuz.

2) Kıbrıs’taki gayrimenkuller yüksek kira getirisi sunmaktadır. Evin durumuna ve konumuna göre yıllık ortalama %8 civarında getiri elde edebilirsiniz. Ayrıca kiralamalar İngiliz Sterlini üzerinden olacağından dolayı artı bir değer olarak size geri dönecektir. 

3) Adanın Akdeniz’deki durumu ve jeopolitik konumundan dolayı yabancı yatırımcıların ilgisini çekmesi dolayısıyla yurtdışı kaynaklı yatırımların Kıbrıs'a gelmesi ve gayrimenkul.


4) İleriki bir zamanda adanın birleşmesi yada tamamıyla bağımsızlığını kazanıp dünyada tanınmış bir konuma gelmesi durumunda gayrimenkul fiyatlarının dünya pazarındaki seviyeleri yükselmesi.